Czy można się obejść bez podręczników szkolnych?

Niestety, ale waga plecaka szkolnego robi na nas ogromne wrażenie. Czasami osoba dorosła ma problem z jego dźwignięciem. Rodzice doskonale mają świadomość, że problemy z kręgosłupem, plecami oraz barkami wynikają właśnie z tego. W plecach szkolnych największą wagę generują podręczniki szkolne. Zatem zaczynamy się poważnie zastanawiać czy są one oby na pewno potrzebne? Niestety dochodzimy do wniosku, że są takie podręczniki, z których nasze dzieci mało kiedy korzystają. Wśród nich jednak są bardzo popularne i naprawdę wartościowe nowa era podręczniki, których absolutnie z tej listy nie chcielibyśmy skreślać (https://www.taniaksiazka.pl/wydawnictwo/nowa-era). Zatem chyba nic z tego nie będzie. Nie mamy na to żadnego wpływu.

Dobry podręcznik

Każdy z podręczników powinien ucznia zachęcić do jego otwarcia oraz jego czytania. Od razu jako rodzice widzimy, które podręczniki jak podręczniki nowa era są chętnie używane i dzieci robią to z radością, a które nie spełniają swoich podstawowych funkcji. Poza samą treścią niezmiernie ważna jest szata graficzna.

Rodzice w przypadku nauki dziecka w domu także mają spory wpływ. Muszą trzymać jakoś nad wszystkim pieczę. Muszą kontrolować cały proces nauki. Dzięki temu wiedzą, który materiał dziecku nie sprawia żadnej trudności, a który jednak był nieco trudny. Najczęściej jest tak, że w dobrych podręcznikach wszystko jest świetnie wyjaśnione. Rodzice nie mają zatem tutaj dużo do roboty. Po prostu mogą obserwować wspaniałe oceny swojego dziecka w dzienniku elektronicznym.

Podręcznik to jedno, ale czasem jest tak, że dany nauczyciel nie jest w stanie przekazać należycie wiedzy. Dużo nauczycieli jest po prostu nauczycielami nie z powołania. Pół biedy jeśli dziecko ma idealny kontakt ze swoimi rodzicami. Wtedy dziecko o wszystkim mówi i co najważniejsze prosi o pomoc gdy tylko coś jest niejasne. Jest to bardzo ważne. Pracujmy zatem na potrzeby własnych relacji. Pamiętajmy, że relacje mają ogromny wpływ na rozwój naszego dziecka oraz to co osiągnie w przyszłości.

Jak widać na załączonym obrazku edukacja dziecka składa się nie tylko z podręczników (lepszych i gorszych), podejścia nauczycieli, ale także relacji na linii uczeń-rodzic. Wszystko jest bardzo ważne. Od rodziców jednak zależy bardzo dużo. W innym wypadku nasze dziecko może mieć spore problemy. Podręczniki są uzupełniane słowem nauczyciela oraz także przekazem rodziców. W ten sposób wszystkie są wartościowe i na pewno pomocne w systemie edukacji.

Szkoła zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com